Baidarėmis per Miniją

baidariu nuoma, minijos upe, kartena

Baidariu nuoma minijos upe

Minija – tai didžiausia Žemaitijos upė, vingiuojanti net du šimtus kilometrų vaizdingomis Lietuvos vietomis, kertanti žalias pievas, vešlius miškelius ir senus kaimus. Nieko keisto, kad baidarių nuoma yra itin populiari, plaukiant maršrutu per Minijos upę. Pakeliui galima pamatyti ne tik nepakartojamą gamtos grožį, gausybę intakų, šaltinių, bet ir piliakalnių, vandens malūnų liekanų, senovinių kapinaičių, koplytėlių, etnografinių kaimo sodybų, koplytėlių ir kitų lankytinų vietų.

Minijos kilmė

Minijos hidrografinės ištakos slypi Sydeklio ežere, esančiame Telšių rajone, tačiau oficialiai laikoma, kad upė prasideda nuo Didovo ežero. Skaičiuojama, kad jos ilgis yra 202 km. Minijos upės baseino plotas yra 2942,1 km². Upė į vakarus teka per Ilgio, Pluotinalio, Didovo ežerus. Ji turi nemažai intakų, tarp kurių kairieji: Pala, Alantas, Kūlupis, Prūdupis, Kartenalė II, Kalnupis, Žvelsa, Skinija, Kisupė, Agluona, Veiviržas, Tenenys ir dešinieji: Sausdravas, Babrungas, Mišupė, Salantas, Gargždupis. Upė vingiuoja per Gargždus, Priekulę, galiausiai įtekėdama į dešinę Nemuno deltos ištaką – Atmatą.

Gyvybė aplinkui

Plaukiant Minijos upe, galima pamatyti daug gyvybės. Apsidairius aplinkui, želia gausi augmenija: medžiai, krūmai, pievos ir gėlės. Upėje darbuojasi bebrai ir ūdros, medžių tankmėje tipena vilkai, o, pažvelgus į dangų, virš galvos praskrieja baltieji gandrai, griežlės ar klykuolės. Upę pamėgę žvejai, kurie čia gaudo lydekas, upėtakius, sterkus, ešerius, karšius, kuojas, menkes, plakius. Kai kurie padarėliai, savo namais laikantys Minijos apylinkes, yra įtraukti ir į Lietuvos Raudonąją knygą, pavyzdžiui, tulžys, griežlė, ovalioji geldutė. Apskritai, Minijos upės teritorija yra Europos Sąjungos saugomų teritorijų sąraše – Natura2000. Svarbiausias jo tikslas – išsaugoti natūralias laukinių gyvūnų buveines ir augaliją.

Plaukimas baidarėmis Minijos upe

Vandens turizmas ir baidarių nuoma Minijos upe klesti. Keliautojai pamėgę šį vandens telkinį ir noriai renkasi plaukimą baidarėmis įvairiomis Minijos atkarpomis. Norintieji trumpesnio maršruto gali rinktis 1 ar 2 dienų kelionę baidarėmis, o tikri gamtos mylėtojai gali netgi perplaukti visą Minijos upę nuo jos ištakų iki žiočių. Tai tikrai įspūdinga kelionė visiems, norintiems iš arčiau susipažinti su gamta, pailsėti nuo miesto triukšmo ir beplaukiant stebėti upės pokyčius, jai artėjant link jūros. Beje, tokia kelionė užtruktų apie savaitę laiko.

Minijos upė prasideda kaip gana siaura, apaugusi krūmais ir vietomis užversta medžiais. Ji teka žema vaga, todėl poilsiautojai, norėdami pamatyti apylinkes ir savo buvimo vietą, turėtų išlipti iš baidarių ir palypėti ant šlaito. Toliau keliaujant baidarėmis, praplauksite senąjį Keturakių kaimą, taip pat Medingėnų gyvenvietę, kurioje gimė garsi Lietuvos rašytoja, žinoma slapyvardžiu Šatrijos Ragana.

Įtekėjus kairiajam intakui Palai, Minijos krantai ir slėnis ima ryškėti, pakeliui reikia žiūrėti, kad neužplauktumėte ant didelių akmenų. Keliaujant toliau galima išvysti ne vieną neveikiančio malūno užtvanką, vėliau ir Vainaičių kaimą su seniausiais išlikusiais lietuvių gyvenamaisiais namais, turinčiais atvirą židinį. Priplaukus kairįjį Minijos intaką Lukną, jo pakrantėje galime išvysti Skruodienės piliakalnį, o vos už kelių kilometrų ir Lapinsko piliakalnį. Nuo čia prasideda didžiosios Lekemės kilpos – belieka tik plaukti ir grožėtis, kokią nuostabią gamtą turime Lietuvoje. Atsiveria vaizdingi ir aukšti Minijos krantai, nuostabūs miškeliai, kuriuose auga senos eglės ir beržai. Beje, tai puiki vieta pailsėti kelionės metu. Baidarių nuoma yra populiari pramoga, tačiau svarbiausia nepervertinti savo jėgų ir sustoti poilsio valandėlėms – taip ir kelionė neprailgs ir greitai nepavargsite.

Įtekėjus dešiniajam intakui Sruojai, Minijos upė tampa sraunesnė, pakeliui matyti nemažai suneštų akmenų salelių, vietomis netgi persišviečia dugnas. Priplaukus kelią Plungė – Kuliai, stūkso šimtametis ąžuolas, kurio skersmuo net 7,5 m. Pasakojama, kad šis medis augęs dar Jogailos laikais.

Įtekėjus Vieštovei, Minija tampa ramesnė, platesnė ir gilesnė. Nuo jos plaukiant tolyn, galite pamatyti Pakutuvėnų koplyčią, Čeraunyko riedulį, bet viena įdomiausių upės vietų – tai Dyburių kilpa. Čia upė tampa labai gili ir srauni. Vieni sako, kad tai sudėtingas ruožas, o kiti kaip tik mėgaujasi iššūkiais: stačiais skardžiais ir akmenuotais slenksčiais. Visiems keliautojams baidarėmis rekomenduojama išsilaipinti Dyburių kilpos apžvalginėje aikštelėje, nuo kurios atsiveria neįtikėtinas peizažas.

Plaukiant toliau, į Minijos upę įplaukia šaltiniuotas Dubelikio upelis, o ties Prystoviais galite išvysti senąsias kaimo kapinaites, kuriose XVIII amžiuje buvo palaidotos maro aukos.

Praplaukus dešinį intaką Mišupę, atsiveria nuostabus upės vaizdas, pakeliui matomi Sauserių, Dauginėlių piliakalniai. Minijai susiliejus su Salantu, upė praplatėja ir sulėtėja, pakeliui nebėra akmenų ar slenksčių. Visai šalia galima pamatyti nemažai senųjų kapinaičių, koplytėlę ir Šv. Jurgio koplytstulpį. Netrukus, toje vietoje, kur į Miniją įteka Pilatė, puikuojasi šios vietovės pasididžiavimas – įtvirtintas Martynaičių piliakalnis. Kažkada čia stūksojo pilis, vėliau Kartenos dvaras, tačiau iki šių dienų jie neišliko. Čia pat įsikūręs senasis Kartenos miestelis, rašytiniuose šaltiniuose minimas jau nuo 1253 m.

baidariu nuoma, minijos upe, kartena

Baidariu nuoma minijos upe

Plaukiant nuo Kartenos į Minijos žemupį, galite pasigrožėti Žalgirio mišku, nedideliais smėlio pliažiukais pakrantėse. Praplaukus Baublius, netrukus pasimato įrengta poilsio aikštelė, kur galima smagiai pastovyklauti. Pailsėjus ir tęsiant kelionę, pakeliui regima sena etnografinė sodyba, Pikteikių vandens malūno likučiai. Čia upė vingiuoja mažai, o jos krantai aukšti.

Praplaukus Kauno – Klaipėdos automagistralės pylimą ir tiltą, įkurta nemaža poilsiavietė su laužavietėmis, patogiu privažiavimu ir gražiais pliažais, netgi vaikų žaidimų aikštelėmis. Ties Gargždais pasitinka neveikianti užtvanka. Per ją geriausia baidares pernešti dešiniuoju šlaitu, tačiau, jeigu norite ekstremalių pojūčių, galite ją ir perplaukti. Plaukiant baidarėmis toliau, matote Macuičių piliakalnį, istorinę mažosios Lietuvos pasienio gyvenvietę Dovilus, Baičių senkapį, Šernų mišką. Taip pamažu pasiekiate Priekulės miestą, kuriame ilgai gyveno kita žymi Lietuvos rašytoja Ieva Simonaitytė. Miestelyje gausu gamtos paminklų, dvaro parkas, Kliošių parkas.

Išplaukus iš Priekulės, pakeliui galima pamatyti Klaipėdos kanalo atšaką. Gili Minijos upės vaga čia teka ramiai. Paskutinis Minijos intakas Tenerys įteka iš kairės pusės. Galiausiai plaukdami baidarėmis pasiekiate Mingės kaimą, kur visas gyvenimas tarsi susijęs su vandeniu. Kiekviena sodyba čia turi savo prieplauką, o gyventojai pas kaimynus plaukia valtimis – visai kaip Venecijoje.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!