Baidarių istorija: nuo ankstyvųjų laikų iki dabar

Baidarė, arba kitaip, kajakas – tai siaura nedidelė valtelė, turinti smailius galus ir valdoma dvimenčiu irklu. Šiuo metu plaukiojimas baidarėmis yra populiari vandens turizmo pramoga. Praktiškai kiekvienas iš mūsų yra ją išbandęs, tačiau ne visi žino, kas gi ją sugalvojo. O baidarių istorija yra labai įdomi ir siekia gilią senovę.

Baidarių kilmė

Pirmosios baidarės buvo sukurtos dar prieš tūkstančius metų Arkties gyventojų inuitų. Baidarių karkasą jie gamindavo iš medžio ir aptraukdavo ruonių ar kitų gyvūnų oda. Šios baidarės būdavo naudojamos vasarą daugiausiai žvejybai ir medžioklei vidaus ežeruose, upėse bei pakrančių vandenyse. Pats žodis „baidarė“ reiškia „medžiotojo laivas“. Baidares naudojo žmonės, gyvenę Grenlandijoje, šiauriausiose Rusijos vietose, Aliaskoje, Kanados šiaurinėje dalyje ir kiekviename regione jos šiek tiek skirdavosi savo dizainu.

Įdomūs faktai apie baidares

Pasirodo, baidarės anksčiau turėdavo itin didelę reikšmę žmonių gyvenime. Tai buvo ir darbo priemonė, ir būdas prasimanyti maisto, ir amatas, kurį turėjo išmanyti kiekvienas. Štai keletas įdomių faktų apie baidares:

Baidarės kaip sporto šaka

Vos tik europiečiai suprato baidarių universalumą ir panaudojimo galimybes, jie ėmėsi jas tobulinti. 1845 m. škotas John McGregor pagamino savo baidarės versiją, remdamasis senais inuitų piešiniais, ir pavadino ją Rob Rojumi. Tai buvo tarsi įkvėpimas nedidelei irkluotojų grupelei, plaukiojusiai savos gamybos laiveliais šiaurės Škotijos vandenyse. Vėliau baidarės imtos nuolat tobulinti: atsirado naujos medžiagos, nauji dizainai, nauji panaudojimo būdai. 1936 m. baidarių lenktynės tapo Berlyno Olimpinių žaidynių dalimi ir viena iš rungčių. Nuo tada ir prasidėjo spartus jų vystymasis ir populiarėjimas. 1950 m. prasidėjo stiklo pluošto baidarių plėtra, kurias pradėjo gaminti įmonė „Valley products“. 1980 m. rinkoje atsirado plastikinės baidarės. Jos tapo lengvesnės, tvirtesnės ir lankstesnės. Šiuo metu yra keletas baidarių tipų, kuriamų iš įvairių medžiagų, tinkamų skirtingiems sporto renginiams.

Baidarių įvairovė

Ankstyvasis baidarių dizainas kito, atsižvelgiant į konkrečius gyventojų poreikius, priklausiusius nuo gyvenamojo regiono. Pavyzdžiui, pirmosios baidarės, sukurtos Beringo sąsiaurio gyventojų, buvo platesnės ir trumpesnės. Šis dizainas suteikė daug papildomos vietos, kurioje buvo laikoma žvėriena ir atsargos. Tokia baidarė buvo stabilesnė audringame vandenyje nei ilgesnės, lieknesnės Aleutų baidarės, skirtos didesniam greičiui išvystyti. Šiuolaikinės baidarės nuo savo pirmtakių stipriai skiriasi tiek išvaizda, tiek medžiagomis, iš kurių yra gaminamos. Dabar baidarių dizainas kuriamas naudojant programinę įrangą. Jos gaminamos labai įvairios: nuo lėtų, lengvai valdomų ramiuose vandenyse, iki lenktyninių ir manevringų judriuose vandenyse, iki skirtų žvejybai ir ilgoms distancijoms ekskursijų metu. Modernios formos, medžiagos ir konstrukcijos leidžia efektyviai jas išnaudoti visiems šiems tikslams, išlaikant originalią jų formą. Baidarės gali būti ilgos (5,8 m) arba trumpos (1,8 m), plačios (1,1 m) arba siauros (pločio sulig irkluotojo klubais). Jos juda, naudojant irklus, pedalus, kurie valdo sraigtus, povandeniniais plaukmenimis, burėmis ar varikliais. Baidarės gali būti pagamintos iš drobės, medžio, anglies pluošto, stiklo pluošto, polietileno, poliesterio, gumos audinio, neopreno, tentinio audinio, aliuminio, poliuretano ir kitų medžiagų. Jos gali turėti sportinius vairus, pertvaras, sėdynes, krovinių liukus ir jose gali tilpti 1-3 ar daugiau irkluotojų. Taigi šiandien baidarės yra paplitusios visame pasaulyje ir suvokiamos kaip sporto, vandens turizmo, rekreacijos dalis. Kiekvienas iš mūsų dabar gali išbandyti šią vandens transporto priemonę ir patikrinti savo sugebėjimus ja plaukiant.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!